تبلیغات

ابزار وبمستر

عمود دین

 
جستجو در وب

 
ترجمه های سایت
Site Translation

نویسندگان


خبرنامه

  نام  
ایمیل


Powered by WebGozar


نظر سنجی
به نظر شما مهمترین علت نماز نخواندن برخی جوانان چه می باشد؟


اوقات شرعی

همکاران وب

پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون

وبسایت تبیان
تأثیر نماز در موفقیت ها یا ناکامی هاتأثیر نماز در موفقیت ها یا ناکامی ها

من در مدرسه دوستی دارم که نماز نمی خواند، با این حال درس هایش خوب است، ولی من که دعا و نماز می خوانم و از خدا کمک می خواهم خیلی درس هایم خوب نیست، لطفا مرا راهنمایی کنید؟
- هر کاری، راه و قواعدی دارد که اگر انسان آن را رعایت کند، به موفقیت خواهد رسید. موفقیت در درس، نیازمند تلاش و پشتکار و با جدیت درس خواندن است. اما اگر رعایت این قواعد همراه با نماز خواندن و عبادت خدا باشد، درصد موفقیت را بالا می برد، زیرا نماز علاوه بر بازداری انسان از گناه، تمرکز و دقت را نیز تقویت می کند. لذا این گونه نیست که اگر کسی نماز بخواند ولی تلاش و کوشش و قواعد مطالعه را رعایت نکند، بتواند مطلبی را یاد و نمره ی خوب بگیرد. دوست شما که درس هایش را خوب می فهمد به طور حتم برای درس ها و مطالعاتش برنامه ریزی کرده است و از فرصت های زندگی و جوانی اش به خوبی استفاده می کند و یا از روش های یادگیری خوب و اصولی بهره می برد. هرگز موفقیت او در تحصیل به دلیل آن نیست که نماز نمی خواند، بلکه اگر نماز می خواند موفقیت بیشتری به دست می آورد و نمره های بالاتری می گرفت.
احساسی که شما نسبت به درس هایتان دارید و فکر می کنید از دوستتان ذاتا عقب تر هستید، درست نیست، چرا که ممکن است علت عقب ماندگی این باشد که پایه ها را محکم نکرده اید و یا برای درس و تحصیل و مطالعه و مرور کتاب ها، برنامه ریزی نکرده اید و یا اصلا آدم تنبل و کسلی هستید. خوب پرواضح است کسی که کار و کوشش نکند و تن به کار ندهد موفقیتی نصیبش نخواهد شد. از قدیم گفته اند: جوینده یابنده است: «من جد وجد».
حضرت علی (ع) می فرماید: «من سبب الحرمان التوانی؛(1) یکی از عوامل محرومیت، سستی در [در کار] است». و نیز می فرماید: «التوانی اضاعه؛(2) سستی و اهمال در کار، نابود کننده ی [فرصت و عمر]است.»
توفیقات علمی، دینی و دنیایی و غیر آن، مطابق طرح حکیمانه ی الهی، بدون سبب برای هیچ کس حاصل نمی شود. اگر انسان در زندگی تلاش و تحرک نداشته باشد و بستر سازی نکند، در امور مربوط به دین و دنیای خود به جایی نمی رسد. از قدیم گفته اند: از تو حرکت، از خدا برکت.
از این رو حضرت علی (ع) می فرماید: «آفه النجح الکسل؛(3) آفت موفقیت، تنبلی است». با این حساب شما می توانید هم امور خود را منظم کنید و هم با برنامه ریزی جلو بروید. هم چنین با کمک گرفتن از دیگران، روش های مناسب یادگیری و خوب فهمیدن را به کار ببندید، نمازتان را به وقت بخوانید و از خدا کمک بخواهید. در این صورت به طور حتم از دیگران جلوتر خواهید افتاد و موفقیت های شما روزافزون خواهد شد.
از طرفی، اگر مشغله های زیاد باعث عقب ماندن از درس و تحصیل شده باشد، این نیز قابل حل است. کافی است با تقسیم بندی ساعات شبانه روز و برنامه ریزی دقیق جلو بروید تا روشن شود که چقدر وقت زیاد می آورید و فرصت به اندازه ی کافی برای درس خواندن باقی می ماند.
از این نکته نیز نباید غفلت کرد که ذوق و سلیقه و عشق و علاقه نیز در اشتغال به تحصیل و کسب دانش بسیار مؤثر است. خواجه نصیرالدین طوسی می گوید:
لذات دنیوی همه هیچ است نزد من
در خاطر از تغیرآن، هیچ ترس نیست
روز تنعم و شب عیش و طرب مرا
غیر از شب مطالعه و روز درس نیست

پی نوشتها:

1- میزان الحکمه، با ترجمه فارسی، ج11، ص 5186.
2- همان.
3- همان، ص 5184.

منبع:مجله ی معارف اسلامی شماره 71


طبقه بندی: مقالات نماز،
برچسب ها: نقش نماز، تأثیر نماز در زندگی، نقش نماز در موفقیت ها و شکست ها،
[ شنبه 15 آذر 1393 ] [ 09:39 ب.ظ ] [ امیر حسین ]
درباره وبلاگبه نام خداوندی که انسان را جز برای عبادت خویش نیافرید.

شرح صدر عاشقان در طور سینای نماز وعده گاه عارفان در مهد زیبای نماز گلشن نور از صهبای یقین و اعتماد شاهباز قله ی معراج، عنقای نماز
در رابطه با نماز و روایات و آیات درباره ی اهمیت آن، به حدی زیاد است که آن را به طور محسوس و ویژه ای از سایر واجبات متمایز و مخصوص ساخته و لوح ارزش و فضیلت آن در گنجینه ی هستی زرین تر و زیباتر از دیگران به نمایش درآورده است. نماز از پراهمیت ترین عبادات و سرآمد تمام طاعات طاعات است. نماز، آیین رسمی بندگی و عبودیت و مکتب همیشگی تقوا و پارسایی است.
در این وبلاگ به مواردی چون مقالات نماز، نماز در دیدگاه معصومین، و غیره پرداخته می شود. لطفاً با نظرات خودتان مرا در بهبود کیفیت و مطالب وبلاگ یاری دهید. باتشکر

آمار سایتحدیث
حدیث موضوعی