تبلیغات

ابزار وبمستر

عمود دین

 
جستجو در وب

 
ترجمه های سایت
Site Translation

نویسندگان


خبرنامه

  نام  
ایمیل


Powered by WebGozar


نظر سنجی
به نظر شما مهمترین علت نماز نخواندن برخی جوانان چه می باشد؟


اوقات شرعی

همکاران وب

پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون

وبسایت تبیان
تاثیر نماز بر آرامش عضلات

گروهی از نویسندگان مسلمان ، كوشیده اند ، در حركات حین نماز اعم از قیام و قعود و ركوع و سجود جنبه هایی از نرمش عضلانی و ورزش بدنی را بجویند و آن را با نرمش های متداول دیگر كه منجر به استراحت و آمادگی عضلانی می شوند ، مقایسه كنند . اما دیدگاه ما به آرامش عضلانی ناشی از نماز ، از دریچه دیگری است . دانش پزشكی امروزه ، به اثبات رسانده است كه اگر شخصی در ساعت حدود 10 شب بخوابد و حدود ساعت 5 صبح از خواب بیدار شود ( یعنی حدود 7 ساعت خواب ) در ساعت حدود 1 بامداد ، در بدن او برخی مواد شیمیایی شبه مورفین كه به عنوان گروهی اندورفین ها و آنگفالین ها نامگذاری شده اند ، ترشح می شوند كه این مواد اثر مستقییم بر روی قسمتهای مختلف بدن از جمله عضلات اسكلتی دارند و منجر به راحتی ( (RELAXATION) عضلانی ، در طول روز آینده برای فرد می شوند . (1)
اما چنانچه شخص در ساعت حدود 12 شب بخوابد و صبح روز بعد ساعت 10 صبح از خواب برخیزد ( یعنی حدود 10 ساعت خوا ب) اندروفین ها و آنكفالین ها برخلاف حالت گذشته افزایش ترشح كافی پیدا نمی كنند و در نتیجه این امر ، سبب می شود با این كه این شخص حدود 3 ساعت بیشتر از شخص قبلی خوابیده است ، از آرامش و استراحت عضلانی به اندازه كافی بهره مند نشود .

و درست به همین علت است كه هر چه خواب انسان بیشتر ادامه پیدا كند و مثلا تا ساعت 10 صبح به دراز بكشد ، احساس خستگی و كوفتگی عضلانی پس از آن بیشتر خواهد بود .

و اما فریضه نماز با اثر درخشان و بی نظیری كه در ایجاد بهداشت خواب دارد ( و به جنبه هایی از آن در شماره های گذشته اشاره نمودیم ) در این مورد نیز نقش بسیار موثری ایفا می كند . چرا كه نماز صبح ضمن ایجاد الزام و وجوب برای سحر خیزی ، انسان را خود به خود به سوی یك آرامش عضلانی ناشی از مواد شیمیایی درونزا سوق می دهد .

بزرگان عرصه علم و اندیشه مانند استاد شهید مرتضی مطهری (ره) نیز برنامه زندگی خود را بر مبنای خوابیدن در ساعت حدود 10 شب و برخاستن از خواب ، حدود نیم ساعت قبل از اذان تنظیم كرده بودند (2) تا از مواهب خدا دادی و بی حد و حصر نماز ، حداكثر فیض و بهره را ببرند .

خوشا به سعادتشان .

پی نوشت ها:
1. مبحث فشار خون در حاملگی ، تدریس آقای دكتر عبدالرسول اكبریان ـ استاد جراحی زنان دانشگاه علوم پزشكی ایران
2. طهارت روح ( نماز در آثار شهید مطهری ) ـ خاطره آقای علی لاریجانی

منبع: کتاب چهل نکته پزشکی پیرامون نمازطبقه بندی: نماز و وضو از دیدگاه علوم پزشکی،
برچسب ها: تأثیر نماز بر عضلات، نماز و سلامت جسم،
[ دوشنبه 17 آذر 1393 ] [ 07:17 ب.ظ ] [ امیر حسین ]
درباره وبلاگبه نام خداوندی که انسان را جز برای عبادت خویش نیافرید.

شرح صدر عاشقان در طور سینای نماز وعده گاه عارفان در مهد زیبای نماز گلشن نور از صهبای یقین و اعتماد شاهباز قله ی معراج، عنقای نماز
در رابطه با نماز و روایات و آیات درباره ی اهمیت آن، به حدی زیاد است که آن را به طور محسوس و ویژه ای از سایر واجبات متمایز و مخصوص ساخته و لوح ارزش و فضیلت آن در گنجینه ی هستی زرین تر و زیباتر از دیگران به نمایش درآورده است. نماز از پراهمیت ترین عبادات و سرآمد تمام طاعات طاعات است. نماز، آیین رسمی بندگی و عبودیت و مکتب همیشگی تقوا و پارسایی است.
در این وبلاگ به مواردی چون مقالات نماز، نماز در دیدگاه معصومین، و غیره پرداخته می شود. لطفاً با نظرات خودتان مرا در بهبود کیفیت و مطالب وبلاگ یاری دهید. باتشکر

آمار سایتحدیث
حدیث موضوعی