تبلیغات

ابزار وبمستر

عمود دین

 
جستجو در وب

 
ترجمه های سایت
Site Translation

نویسندگان


خبرنامه

  نام  
ایمیل


Powered by WebGozar


نظر سنجی
به نظر شما مهمترین علت نماز نخواندن برخی جوانان چه می باشد؟


اوقات شرعی

همکاران وب

پرتال جامع فرهنگی اطلاع رسانی راسخون

وبسایت تبیان
قسام نماز
اقسام نماز

عبادت عبارت است از رابطه صمیمانه بین خالق و مخلوق و عالی ترین وجه آن هنگام نماز جلوه گر می شود. فریضه ی نماز امری است كه نه تنها بنده را به پرودگارش نزدیك می گرداند و عشق خداوند را در دل و جان زنده می سازد بلكه آثار و نتایجی نیز در زندگی هر نمازگزار باقی می گذارد . قدر مسلم نمازی باعث ایجاد بركات می شود ه مطلوب دین باشد و بر همین اساس و با بررسی آیات و روایات ، نماز را از نظر اثر گذاری به پنج گونه تقسیم می كنند. 1 ـ نماز ناب : نمازی كه بالاترین درجه از معرفت و خشوع و حضور قلب خوانده شود. نمازی كه نمازگزار آنی از خداوند غافل و به دنیا معطوف نشود و این نماز مخصوص انبیا و اولیاست.
2 ـ نماز بر آثار: نمازی كه آگاهانه و عاشقانه به جا آورده شود و ثمره ی آن انسان سازی و جامعه سازی است . این گونه نمازها مخصوص عارفان و بندگان صالح است .
3 ـ نماز مؤثر: چنانچه آفاتی چون جهل ، ضعف ، سهووریا در نماز به آگاهی ، ایمان ، توجه و اخلاق بدل سازیم ، نمازمان ، نماز مؤثری خواهد بود.
4 ـ نماز كم اثر : نمازی كه از اول وقت خود به تأخیر بیافتد و چنانچه در اول وقت خوانده شود با حضور قلب نباشد .
5 ـ نماز بی اثر: نمازی كه نمازگزار آنرا نه از روی اعتقاد بلكه برای رفع تكلیف و یا ریا و فریب بخواند و چون نمازش خالی از انگیزه و دور از آگاهی و تعهد است گاهی آن را ترك می كند.

آثار و بركات نماز 

نمازی كه آگاهانه و عاشقانه ، به دور از تنبلی و سستی همراه با خضوع و خشوع و با حضور قلب در وقت معین خوانده شود به خودی خود فوایدی را به نمازگزار هدیه می كند:

1 ـ تطهیر جسم: نماز باعث دور شدن آلودگی ها از بدن انسان می گردد. انسان برای نماز باید نجاست ها را از خود پاك كند. گاهی برای نماز باید تمام بدن را تطهیر و غسل داد و اقل آن وضو گرفتن و شستن صورت و دستهاست.
2 ـ رهایی از قید و بندها : نماز انسان را از قید و بندهای زندگی مادی و تلاش برای رفع نیازهای خود و خانواده نجات بخشیده و او را با ملكوتی والاتر آشنا میسازد.
3 ـ ایجاد آرامش : نماز باعث آرامش روحی و روانی می گردد. آرامشی كه انسان نه با آزادی مطلق و نه با اقتصاد برتر به آن دسترسی پیدا نكرد. نماز باعث ایجاد سكون در آدمی است.
4 ـ تمركز ذهن: نماز صحیح ، كا مل و مورد رضایت پروردگار باید با حضور قلب باشد و داشتن حضور قلب منوط به داشتن تمركز ذهن است . هنگامی كه در روز چندین مرتبه چنین نمازی خوانده شود قدرت تمركز ذهن بالا می رود كه این قدرت خود، عامل مهمی در موفقیت است .
5 ـ رهایی از تنهایی و دور ماندن از غم و اندوه : هر گاه انسان در زندگی با مشكلات فراوان روبرو می شود و خود را تنها و بدون حامی می بیند . یگانه راه رهایی از این احساس پناه بردن به پیشگاه ربوبی به وسیله نماز است .
6 ـ تسلط انسان بر نفس خود : نماز باعث تسلط انسان بر خواهشها تمایلات نفسانی است . خداوند می فرماید : همانا نماز انسان را از كارهای زشت و ناپسند باز می دارد.
7 ـ وقت شناسی و نظم : نماز وقت مشخصی دارد هیچ كس نمی تواند آن را قبل یا بعد از ساعات تعیین شده بخواند.
ـ احساس مسئولیت : كسی كه اهل نماز و عبادت باشد خود را در برابر اجتماعش مسئول می داند. اهل نماز ، اهل صدقه و زكات نیز هست و سعی دارد با اعطای آن جامعه را از فقر و تهیدستی برهاند.
9 ـ درمان افسردگی و ایجاد اعتماد به نفس :
طبق آخرین پژوهش منتشر شده ی محققین آلمانی در نشریه نیورزی ، نماز و نیایش سبب كاهش فشار خون و كلسترول در انسان شده و حتی به درمان افسردگی نیز كمك می كند.

آثار ترك نماز

پیامبر در حدیثی می فرمایند: «همانا اولین فرضیه ای كه از طرف خداوند بر بندگانش واجب شد نماز بود و آخرین فرضیه ای كه تا دم مرگ از او ساقط نمی گردد و وجوبش همچنان باقی است ، نماز است . خداوند در قرآن كریم می فرماید : وای برنمازگزاران ، آنهایی كه در نمازشان سهل انگارند و یا به ریا و خودنمایی نماز می خوانند.
علامه طباطبایی در كتاب تفسیرالمیزان می فرماید : سهل انگاران و ریاكاران یعنی آنهایی كه از نمازشان غافل اند اهتمامی به امر نماز ندارند و از فوت شدن آن باكی ندارند چه اینكه برخی اوقات فوت گردد و یا وقت فضیلتش از دست برود و یا اینكه اركان و شرایط و احكام و مسائلش را ندانسته و نمازی باطل بخواند . مسائل نماز در دین اسلام آن قدر مهم و حساس است كه در حوزه اسلام ، اجازه ترك نماز كمتر داده شده و هشدارهای فراوانی در مورد كوچك شمردن و ترك نماز وجود دارد و چنانكه ازروایات بر می آید اولین پرسشی در روز قیامت از نماز یعنی اولین پرسش در روز قیامت از نماز است یعنی از كیفیت و چگونگی آن و نه از وجود و عدم وجود آن . تارك نماز در حكم كافر و مرتد شناخته می شود و اگر توبه نكند بدون سؤال وادر دوزخ می گردد. وقتی ازا مام صادق (علیه السلام) سؤال می شود چرا كسی كه فساد اخلاقی دارد كافر گفته نمی شود و به تارك الصلاه كافر می گویند . در پاسخ می فرمایند: چون بداران به خاطر غلبه شهوت آلوده شده اند ولی تارك نماز از روی بی اعتنایی به فرمان خدا ، نماز را ترك كرده است . تاركان نماز دو دسته اند : 1ـ كسانی كه به طور مطملق نماز نمی خوانند.2 ـ گروهی كه گاهی اوقات می خوانند و گاهی آن را بجا نمی آورند و یا در مكان غصبی نماز می خوانند.

كلام پایانی 

با توجه به آثار فردی و اجتماعیو خاصیت بازدارندگی نماز است كه باید بگوییم در جامعه ای كه نماز مورد بی توجهی و بی اعتنایی قرار گیرد ، قدرت منزلت و جاذبه های نماز شناسانده نشود و جوانان به سمت و سوی آن كشیده نشوند ، زمینه برای گناه و پیروی از هواهای نفسانی فراهم می شود و جامعه به سمت فساد و تباهی میرود زیرا یگانه نیروی بازدارنده در برابر كشش و جاذبه غربزدگی و بی دینی نماز است . در اسلام تعبیرات مختلفی در مورد ترك نماز وارد شده است . از جمله آنها شرك ، كفر ، حبط عمل ، مردن به دین یهود و نصاری ، حشر با قارون و ورود به جهنم و تمام این موارد جایگاه و اهمیت نماز را گوشزد می كند. تربیت دینی در نوجوانی و توجه به نماز و عبادات و ایجاد انس بین او و خالق نه تنها احساسات مذهبی وی را اقناع می كند بلكه تمایالات طبیعی و هواهای نفسانی او را نیز مهار كرده و رفتار وی را به كنترل در می آورد و از همه مهمر اینكه احساس رنج درونی و فشارهای عاطفی ی، نگرانی ، ترس ، آشفتگی ، احساس گناه شدید كه از ویژگیهای این دوره است را از بین می برد.


مآخذ
هدایت نوجوان به سوی نماز
مجموعه مقالات همایش نماز ـ كتاب پژوهش مطالعاتی نماز ـ زیباترین پرستش

گردآورنده : محدثه طوقیان

منبع : موج عصر پیش شماره 9 سال 1387طبقه بندی: مقالات نماز،
برچسب ها: اقسام نماز، اهمیت نماز، ترک نماز،
[ جمعه 21 آذر 1393 ] [ 02:46 ب.ظ ] [ امیر حسین ]
درباره وبلاگبه نام خداوندی که انسان را جز برای عبادت خویش نیافرید.

شرح صدر عاشقان در طور سینای نماز وعده گاه عارفان در مهد زیبای نماز گلشن نور از صهبای یقین و اعتماد شاهباز قله ی معراج، عنقای نماز
در رابطه با نماز و روایات و آیات درباره ی اهمیت آن، به حدی زیاد است که آن را به طور محسوس و ویژه ای از سایر واجبات متمایز و مخصوص ساخته و لوح ارزش و فضیلت آن در گنجینه ی هستی زرین تر و زیباتر از دیگران به نمایش درآورده است. نماز از پراهمیت ترین عبادات و سرآمد تمام طاعات طاعات است. نماز، آیین رسمی بندگی و عبودیت و مکتب همیشگی تقوا و پارسایی است.
در این وبلاگ به مواردی چون مقالات نماز، نماز در دیدگاه معصومین، و غیره پرداخته می شود. لطفاً با نظرات خودتان مرا در بهبود کیفیت و مطالب وبلاگ یاری دهید. باتشکر

آمار سایتحدیث
حدیث موضوعی